Biblioterápia
Sokak számára első hallásra megtévesztő lehet a kifejezés, holott az idegen bibliotherapy kifejezés magában foglalja az olvasást, mint élményt, irányított olvasást, beszélgetést irodalmi szövegekről, könyvekről, de az alkotó folyamatot is, amikor történet- és szövegalkotás, szavakkal való munka folyamán dolgozunk fel témákat.
És hogyan is működik?
Egy történet, egy szépirodalmi mű annak lehetőségét adja meg számunkra, hogy a szereplők bőrébe bújva éljük át a történéseket, éljük meg a konfliktusokat. A szerep felvételével viszont nem társul az a teher, amely a mindennapi felelősségvállalással, a nehézkes helyzetek szorításával a valóságban kísérnek bennünket.
Mindezektől szabadon képesek lehetünk olyan megoldásokat is felkutatni szereplőink számára, amelyeket saját életünkre vonatkoztatva lehet, hogy nem találnánk meg, nem vállalnánk fel. Tapasztalatokat és új utakat nyerhetünk.
Aktív biblioterápiás feladat esetén mi magunk alkotunk szöveget, dolgozunk szavakkal, gondolatokkal, majd vizsgáljuk ezeket az adott téma kapcsán. Sokszor írunk levelet, önéletrajzot, de nagy felismeréseket hívnak elő asszociációs feladatok is.
A művészetterápia számtalan lehetőséget nyújt arra, hogy belső feszültségeinket, konfliktusainkat, örömeinket, minden beragadt érzésünket kifejezésre jutassuk. A témákat feldolgozó feladatokat pedig a kreativitás élteti.