Zeneterápiás módszerek

Zeneterápiás módszer kapcsán hanggal, ritmussal, dallammal, harmóniával dolgozunk. Ennek módja lehet az aktív zenélés, amelynek keretében hangot adó eszközökkel, vagy hangszerekkel, illetve saját testhanggal kommunikálunk, improvizálunk, vagy lehet receptív, befogadó, amikor is meghallgatott zene által mozgósított érzelmek, élmények, gondolatok előhívásával. megbeszélésével folyik az önismereti munka.
A módszer alapja a tapasztalatszerzés, amelyeket a valódi átélés és az ehhez kötődő élményszerzés segít életre. Miként a zene központi elem, így az önismereti munka elsősorban nem szóbeli önkifejezés útján történik, a hangsúly az érzések felszínre kerülésének folyamatán van. Természetesen itt sem felejthető el a csoport szerepe, hiszen a résztvevők élményeinek megosztásán keresztül jut érvényre a csoportfolyamatban rejlő katartikus interperszonális kapcsolat.
Zeneterápia közben más képességek, készségek is fejlődnek, hiszen együttzenélés intenzív egymásrafigyelést, a zenemű befogadása pedig koncentrált önmegfigyelést igényel, de időről időre fejlődik az elengedés, relaxáció elérésének módja. A művészetterápiában ez a formálódás a cél, Carl Orff szavaival élve: az út a cél.
A mindennapi gyakorlatban legtöbbször komplex művészetterápiás eszköztárral dolgozom. Zeneterápiás feladat esetén, a zene által mozgósított élményanyagot improvizált mozgással, vagy a választott képzőművészeti tevékenységgel fejezik ki a résztvevők, a megéltekről, lehetőség szerint szóban is megnyilvánulnak.
